5 Věcí které musíte dodržovat

Vždy vám vnucuji že vše okolo Facebook marketingu je o testovaní, a že univerzální pravda prostě neexistuje. Jsou však určité věci které byste měli dodržovat vždy.

Za léta praxe se člověk naučí určitou rutinu. Ví co se musí testovat, a naopak zase ví co se testovat nevyplácí a kterých pravidel se držet.

1. Čas spouštění kampaní

 

Říkáte si asi: “Proč bych se měl držet pravidel o tom, kdy mám své kampaně spustit? Je to určitě stejné jako vždy, 6 večerní ideál pro každou reklamu.”

V tomto ovšem Facebook funguje úplně opačně. Facebook Pixel optimalizuje během chladnějších časů tak, aby byl ve špičce již v plném výkonu. Navíc, algorytmus facebooku jede na bázi 24 hodinového okna, nejrelavantnější výsledky dostanete tedy jen pokud necháte reklamu běžet celých 24h, a až potom jí vyhodnotíte.

Ideální čas je spouštět veškeré kampaně mezi 6-8 hodinou ráno. Zvolený rozpočet se pak vyčerpá tak jak má, tedy za 24 hodin. Pokud kampaň spustíte v 6 večer, váš denní rozpočet se vyčerpá během 12ti hodin. Neznamená to však že byste ušetřili 12 hodin času, ale spíše to že Pixel přilíš spěchal aby stihl dokončit práci do 6 hodiny ráno, kde mu končí konec denní směny a informace jsou pak zkreslené. Pamatujte také že Facebook má rád pravidelnost, pokud tedy takto kampaně spouštíte pokaždé, vaše výsledky budou naprosto relevantní.

2. Na PPE kampaně vypínejte Pixel

 

Občas se stane že potřebujete spustit kampaň s účelem PPE (zájem o příspěvek-Like, sdílení a komentáře). Zpravidla se tyto kampaně používají aby příspěvek získal jakýsi sociální proof, a pak se použije v konverzní kampani. Lidé samozřejmě raději kliknou na reklamu která má 500 lajků, 50 sdílení, a usměvavé komentáře pod příspěvkem, než na “mrtvý” reklamní banner, takže to dává naprostý smysl.

Na tyto kampaně si však určitě vypínejte pixel, nebudete si ho tak plnit informacemi které s konverzemi nemají nic společného. Globálně totiž s konverní kampaní cílit lidi, kteří jen lajkují a sdílí, nechcete.

Toto nastavení najdete přímo v nastavení reklamy

3. Nenavyšujte rozpočet kampaně za chodu

 

Častá chyba, která vám kazí kampaně. Každý to známe. Spustíte například konverzní kampaň s rozpočtem 200,- Kč na den, ta ale začne skvěle fungovat a vy si řeknete že dvojnásobně zvýšíte rozpočet. Chápu, že se to přímo nabízí, v podstatě ale tím krokem tu kampaň zabijete. Algorytmus facebooku již při spuštění ví, komu bude reklamu doručovat, podle rozpočtu si vypočítá průměrnou cenu za kterou nabídne proklik, a podle toho prvotního výpočtu začne doručovat. Když mu však najednou přidáte rozpočet, nový výpočet už nedělá, vyplní to vakuum naprosto nerelevantními lidmi. Vy tedy dostanete větší dosah, ale téměř 100% se vám sníží procento konverzí, CTR, a zvýší CPC.

Tento problém vyřešíte jednoduše tím, že necháte kampaňdoběhnout 24 hodinové okno, duplikujete jí se zvednutým rozpočtem, a tu původní vypnete.

Vyjímku tvoří remarketingové kampaně, kde můžete rozpočtem pohybovat libovolně. U remarketingu totiž nehrozí, že by Facebook vyplnil rozdíl náhodnými lidmi, jelikož má předem určený okruh lidí, který je vždy relevantní vašim potřebám.

Snížení rozpočtu u kampaní můžete provádět libovolně, z praxe však vím že kampaň která si říká o snížení, je lepší rovnou vypnout.

4. Používejte Ghost Posty

 

Ghost Post je reklamní příspěvek, který se uživatelům ukazuje jako běžný příspěvek stránky, na zdi stránky ho však nemáte. Výhodou je to, že při běžném projíždení novinek, není na první pohled znát že se jedná o reklamu, tudíž má uživatel pocit že stránku již zná či sleduje on, nebo někdo z jeho přátel, a to je vždy výhoda.

Takový Ghost Post vytvoříte v konečné fázi nastavování reklam, kliknutím na “Použít existující příspěvek” a potom na ikonku “PLUS”, tedy vytvořit nový.

5. Vyvarujte se Overlapingu

 

Overlap je anglický výraz pro jekési překrývání publik v cílení. Když například cílíte reklamu na lidi, kteří rádi běhají, a stejnou reklamu i na lidi, kterým se líbí značka Nike, je pravděpodobné že vznikne okruh lidí kterým se líbí obě možnosti. Reklamy se tedy budou navzájem předhánět a tím se vám zvedne cena každé z nich.

Overlapu můžete předejít tím, že jednu sad reklam necháte být, a při nastavování té druhé od ní tu první vyloučíte. V našem praktickém příkladě bude mít tedy jedna sad reklam zacílené lidi kteří rádi běhají, a druhá lidi, kteří mají rádí značku Nike s vyloučením lidí, kteří rádi běhají.

Tuto techniku můžete libovolně využívat i při vytváření vícero sad reklam kde testujete okruhy lidí. Vždy vytvořte jednu primární, a u těch následujících už vždy vylučujte lidi které už zacílené máte. Článek o cílení si můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *